עיצוב בתים פרטיים דורש מאיתנו תשומת לב לפרטים רחבים יותר מאשר עיצוב דירות, כך למשל יש לנו מרפסת או גינה שעלינו לעצב ועדיין לגרום שירגישו חלק בלתי נפרד מהבית. הרבה אנשים משוכנעים שכל מה שיש לעשות זה להתאים את הצמחים לגודלה של המרפסת, אך חשוב להקפיד על כך שנקבל נוף פתוח, אבל גם אינטימיות וזה דורש מעט יותר עבודה. וגם: מה עושים כדי להפוך חדר ילדות לחדר של מתבגרות

עיצוב הבית ממשיך ומושפע מעיצוב סביבת החוץ, הן במרפסות עם מעקות זכוכית הנותנים פתיחות רבה אך חושפות את הדירות לשכנים, והן בבתים פרטיים בשכונות מגורים. המדור השבוע עוסק בשאלה הנוגעת לפרטיות במרפסת, בהפיכת חדר ילדים לחדר נוער ובעיצוב סוויטת הורים, הכוללת חדר רחצה.

המרפסת של הדירה החדשה אליה עברתי פונה למרפסת של השכן ובעצם הדירה שלו היא מראה לדירה שלי וכל הבית שלי ושלהם פתוח לצפייה לכולם, ללא פרטיות. מה ניתן לעשות?

איך ליצור פרטיות במרפסת ?
מרפסת קטנה בהמשך הסלון, מחופה דק, עם גינון מינימליסטי לטובת הפרטיות
צילום׃  שי בן אפרים

פתיחות המרפסת לבית השכן חושפת הן את המרפסת עצמה והן את פנים הבית ובדרך כלל את הסלון. מצד אחד כדאי לשמור על פתיחות המרפסת לנוף ומצד שני, הנוף איננו טבע פראי אלא נוף אנושי לא מבוקש.
את חשיפת המרפסת ניתן לפתור בעיקר על ידי עבודת גננות, שתיתן אופי ומראה לה עצמה ולחלל המגורים הצופה אליה. הצמחים צריכים להתאים לגודל המרפסת, לכיווני האוויר והרוח, ולריהוט המוצב בה. חשוב להכין אינסטלציה, איטום, ניקוז ודישון, שיתחזקו את הגינון באופן שוטף.

כדאי לשתול את הצמחייה נמוך מקו מעקה הזכוכית, כדי לרווח את תחושת הנוף, תוך הסתרת היושבים במרפסת ופנים הדירה מעיני השכנים. עצי הדר ננסיים ופרחים עונתיים יוסיפו צבע ושמחה למרפסת ובעיקר לפנים הבית. תאורת קיר וריהוט בקווים דקים המתחשבים בגודלה של המרפסת, יוסיפו למראה ולשימושיות המקום.

ריהוט הגן במרפסת צריך להתאים לתכנון הכללי, להתחשב בגודל הנתון ולאפשר מבט נעים מהבית החוצה. וילונות על גבי הוויטרינה הפונה למרפסת יתנו אווירה חמימה לחדר המגורים, ויהוו מעטה נוסף של הגנה מפני החשיפה. כדאי שהווילונות יהיו חצי שקופים, כדי לא לאטום את הדירה ולאפשר תחושת מרחב הכוללת גם את שטח המרפסת בזמן השהות בתוך הבית.

איך ליצור פרטיות במרפסת ?
אדניות מחופות עץ בהמשך לריצוף הדק
צילום׃  שי בן אפרים
איך ליצור פרטיות במרפסת ?
גינון לאורך הגדר ווילון לבן חצי שקוף מקטינים את החשיפה
צילום׃  שי בן אפרים

אני מעוניינת לצבוע בקרוב את חדרי הבנות שלי. כרגע הם צבועים בוורוד. הן התבגרו ואני רוצה שהצבע החדש יתאים גם בעוד כמה שנים. עם זאת, הארון ושולחן הכתיבה בחדרן הם בצבע שמנת עם מגירות ורודות ולכן הצבע החדש אמור להתאים. בנוסף: אנחנו ממש לא אוהבים צבע ירוק. יש רעיונות?

חדרי ילדים מטבעם אמורים להתאים בעיצובם לדיירים שמשתנים עם השנים. כיף לעצב חדר ורוד ומתוק לילדה קטנה, אבל צריך לזכור שהילדה תגדל והעדפותיה ישתנו חדשות לבקרים. הדבר אינו שונה אצל בנים, שגם אצלם יש מעבר מסגנון ילדותי לנערי.

בסיס העיצוב צריך להיות כזה שהפריטים היקרים יתאימו לאורך זמן, וההתאמות לאורך השנים יעשו בצבעים ובאביזרים. כדאי שארון בגדים יהיה בצבע הקיר, הן בשל העובדה שהוא הרהיט הגדול בחדר, והיטמעות בקיר תקל על תחושת החלל, והן בשל התאמתו לצבעוניות משנה לאורך זמן. ארון בצבע שמנת נטרלי מספיק לשינוי אופי החדר, ואת המגירות הוורודות כדאי לצפות/לצבוע/להחליף לגוון הארון, כדי לא לשמר את אופיו הקודם.

טפטים הם דרך נהדרת לשנות את אופי החדר כולו. טפטים לגיל הנעורים קיימים במגוון אינסופי של אפשרויות, כאשר המובילים מביניהם הם הכיתוביים (שימוש באותיות וספרות), טפטים שהינם תמונות מעולם הטבע, העיר, הספורט, קולנוע ועוד. בנוסף, הצבעוניות הבוגרת יותר בחדר יכולה לקבל ביטוי בכיסוי המיטה בכריות, בגופי תאורה ובאביזרים שונים.

איך ליצור פרטיות במרפסת ?
טפט בדוגמת גרפיטי בשחור לבן נצבע בטוש אדום להדגשת האלמנטים האחרים בחדר
צילום׃  גיל ירום
איך ליצור פרטיות במרפסת ?
כיסוי המיטה, הכריות, המדפים והתמונות לאווירת הנעורים
צילום׃  גיל ירום

אני עורכת שיפוץ לחדר ההורים. בחרתי להשתמש בצבע לבן מלא לחדר הרחצה הצמוד (כלים סניטריים, ארון וחיפוי). האם יהיה נכון לרצף גם את חדר השינה בפרקט בהיר (שמנת למשל). גב המיטה הוא בשמנת עם מסגרת של עור בצבע חום והארון גם הוא לבן. איזה צבע מתאים יותר לפרקט? ולגבי הקירות, באיזה מיקום רצוי לשלב קיר טפט: מאחורי המיטה או אולי במקום אחר?

בחירת הגוון הלבן כשולט בחדר הרחצה יאפשר לך להוסיף אביזרים מגבות ושטיחון בגוונים אחרים, בין תוספת גוון ניגודי ודרמטי (כגון אדום או שחור), או גוונים רגועים והרמונים כגון צבעי מים כחלחלים/ירקרקים או אפורים.

איך ליצור פרטיות במרפסת ?
חדר אמבטיה צחור לגמרי מאפשר תוספת אביזרים בגווני סגול לבנדר

לגבי חדר השינה, בחירת הצבעים פועלת באותה חשיבה, כאשר רצפת פרקט כהה תוסיף דרמטיות והבלטה למיטה עם מצעים או כיסוי לבן, ורצפה בהירה לאותה מיטה תיתן רקע שקט ורגוע. בעיצוב התשובות הן רבות ואין רק אחת נכונה. התאמת הצבעים צריכה להיות לפי טעמך ותחושותיך.

את גווני הטקסטיל על המיטה (כיסוי, מצעים וכריות), ובחדר הרחצה (שטיחון ומגבות), קל להחליף לאורך זמן, כך שהבחירה איננה כה מחייבת וניתנת לשינוי די בקלות ובעלות לא גבוהה. טפט צריך להתאים לחלל. כדאי למצוא קיר שברצוננו להבליט, או שהטפט יבליט רהיט הנשען עליו. אם יש נישה בחדר, נכון יהיה להדביק טפט בגב הנישה להבלטת והשלמת מראה של מדפים, למשל, המצויים בה.

איך ליצור פרטיות במרפסת ?
הטפט תורם לגוון משלים והרמוני לצבעוניות שנבחרה לחדר השינה
צילום׃  גיל ירום
מומלץ לקבל השראה לעיצוב המרפסת והבית ממגזינים שמתמחים בעיצוב כמו למשל מגזין דיזיינר הישראלי או Elle Decor שלו אתרים בכמה שפות.

כתיבת תגובה

Tell us what you think

האימייל לא יוצג באתר. שדות המייל מסומנים*

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הפולופונז,יוון-מקומות מעוצבים במיוחד

כשהחצי שווה יותר מהשלם-המשוואה היוונית שלי היתה לי יום הולדת

המשך קריאה »
Let's keep in touch