בתכנון נכון של חדרי רחצה מיקום האסלות, הכיורים והברזים הוא קריטי לעיצוב מוצלח. גם מיקום הספות בסלון יכול לשנות את החלל כדי להתאים לאורח החיים.

מיקומים נכונים היו הקו המנחה בשאלותיכם במדור זה, אם לגבי מיקום הברזים בחדר הרחצה או מיקום הספות והרהיטים בסלון. בבואנו לתכנן מיקומים אנחנו צריכים להתייחס למידות החלל כדי להימנע מטעויות, אבל גם להנדסת האנוש של הדיירים ולאופן בו מיקום הרהיטים ישדר תחושת אסתטיקה מרבית והרגשת נוחות לדיירי הבית.

אנחנו עוברים לדירה שרכשנו מקבלן. בגלל שאנחנו אוהבים לארח חשוב לנו שהסלון יהיה מרווח. בעקבות מספר שינויים שעשינו נתקלנו בשאלה כיצד לחלק את חלל המגורים המרכזי, בו יהיו הסלון ופינת האוכלאת הקיר הקטן שקרוב לחלון היציאה למרפסת הארכנו באמצעות דלפק, אותו הצבנו מול הטלוויזיה, שתמוקם בצמוד לקיר הגדול ממול, אורכו שישה מטרים. בצד שקרוב לדלת הכניסה אנחנו מתכננים לשים פינת אוכל עגולה. היכן היית מציעה להציב את הסלון ואיזה סוג של סלון את ממליצה לנו לקנות? כיצד ניתן לחלק את החלל מבחינת צבע, תמונות או מדפים? (מיטל)

ספות ממש לא חייבות להיצמד לקירות ובוודאי שלא לקיר באורך שישה מטרים. דרך נעימה הרבה יותר לשבת בסלון, בו מארחים הרבה, הוא כששתי הספות פונות האחת לשנייה ואינן צמודות לקיר. מול הטלוויזיה ניתן למקם שתי כורסאות, אשר יפנו בגבן לכניסה. בשל היותן קטנות ונפרדות הן לא יחסמו אותה. ניתן גם להציב ספה גדולה עם הגב לכניסה ולצידה, מול היציאה למרפסת, להציב ספה נוספת בתוספת שתי כורסאות עם הגב לויטרינת היציאה.

קיר הטלוויזיה הארוך הינו הקיר המרכזי בחלל וככזה ניתן להדגיש אותו בטפט או בחיפוי אבן. לאורך חלק מהקיר ניתן למקם שידה תלויה, שבחלקה תהיה מתחת למסך הטלוויזיה ובחלקה תשמש לאחסון ולצרכים דקורטיביים. כדאי שהשידה לא תהיה סימטרית לחלל ובכך תתרום לתחושה מוקטנת של אורך הקיר.

שולחן אוכל עגול הוא בזבזני בשטח הנדרש לו וחייב להתאים למידות החלל. מידות פינת האוכל בתוכנית שצירפת הן 275/170 ונועדו לשולחן מלבני בגודל שלא עולה על 220/100, אך ניתן לפתיחה בשעת צורך. החלל הוא מלבני ומצומצם ולכן לא מאפשר הצבת שולחן עגול מבלי שיפלוש למעבר הכניסה לדירה.

איך למקם את הכיור והברזים בחדר הרחצה ?
שתי הכורסאות פונות לטלוויזיה וגם לבריכה בחצר
צילום׃  שי אדם
איך למקם את הכיור והברזים בחדר הרחצה ?
מיקום שתי ספות ללא הצמדה לקיר מביא לניצול מלא של החלל
צילום׃  שי אדם
איך למקם את הכיור והברזים בחדר הרחצה ?
גודל וצורת השולחן בפינת האוכל מחייב התאמה למידות החלל
צילום׃  שי אדם
איך למקם את הכיור והברזים בחדר הרחצה ?
אי במטבח ממנו מתאפשר גם כן מבט לטלוויזיה בסלון
צילום׃  שי אדם

מצורפות תכניות של חדרי הרחצה, אחת של הילדים ואחת של ההורים, ותוכנית האינסטלציה בהן. האם לדעתך מיקום אביזרי המקלחות (אינטרפוצים, אסלות, וכיורים) נעשה באופן נכון? (הדס)

איך למקם את הכיור והברזים בחדר הרחצה ?
האם מיקום האינטרפוצים, האסלות והכיורים נכון?. התכנית
צילום׃  הדמיה

תכנון נכון של חדר רחצה מתחלק לשני שלבים: תכנון מיקום הכלים הסניטרים, שנעשה לפי מידות החלל ומיקום הפתחים בו, ולאחר מכן תכנון מיקום הברזים. את תכניות האינסטלציה אני מוסרת בדרך כלל בשני שלבים: לקראת היציקות בבניין אני מספקת לקבלן את מיקום מרכז האסלות ומרכז הכיורים בלבד. בשלב השני, לאחר בניית מחיצות פנים, כשאני יודעת מהן מידות האריחים והכיורים, אני מעבירה תכנית אינסטלציה למיקום הברזים והניקוזים ביחד עם תכנית פרישת האריחים.

לא מומלץ למקם מול הדלת של חדר הרחצה את האסלה. כדאי שהכיור והמראה ימוקמו מול הדלת, כי הם החלק האטרקטיבי ביותר. יש לקחת בחשבון שחלון מונע את מיקום הכיור תחתיו בגלל הצורך במראה. בנוסף יש להתייחס למידות הרחוב המינימאליות שיש בחלל למיקום האסלה (85 ס"מ), למיקום המקלחון (80/80), לאמבטיה ולמעברים (90 ס"מ).

מיקומי הברזים במקלחון (אינטרפוץ, נקודת מים, ראש טוש מהקיר או מוט מתכוונן לטוש יד) נגזרים ממידות האריחים שנבחרו ומאופן הנחתם על הקירות. המטרה היא למקם את הברזים במרכז האריח או במפגש בין האריחים (פוגה), ולא באופן אקראי. גם מיקום ברז הכיור נקבע לאחר בחירת הכיור ונדרשת התאמה בין השניים.

בתוכנית חדר הרחצה לילדים שצרפת המקלחת ממוקמת במרכז. זאת דרך נוחה לרחוץ ילדים קטנים אך בלתי אפשרית למקלחת עבור ילדים גדולים יותר שמתרחצים בעצמם. יש צורך במניעת השפרצה של מים וזאת אפשרית עם מחיצת זכוכית (אמבטיון) בשליש הקרוב לדלת הכניסה לחדר, באופן שהטוש יהיה על הקיר המשותף למסדרון. מיקומים סופיים צריכים לעשות, כאמור, בהתאמה לפרישת האריחים. מידות מרכז האסלה ומרכז הכיור נכונות.

בחדר הרחצה של ההורים האסלה מרכזית וממוקמת מול דלת הכניסה, הייתי מצניעה אותה ומחליפה את מיקומה עם הכיור. הניקוז מרכזי ולכן יש לשקול תעלת ניקוז בעלת מראה עכשווי יותר. גובה ראש הטוש הוא 220 סנטימטרים ועלול לעבור את גובה החפוי, אשר נעשה לרוב עד גובה הדלת, 210 סנטימטרים. עדיף למקם את ראש הטוש מהתקרה ולהימנע מאילוץ זה. גובה ומיקום יתר הברזים צריך להיקבע ביחס לתוכנית פרישת האריחים.

איך למקם את הכיור והברזים בחדר הרחצה ?
האסלה ממוקמת כך שהיא מאפשרת נוחות
צילום׃  שי אדם
איך למקם את הכיור והברזים בחדר הרחצה ?
ממקמים את הברזים במרכז המקלחון במפגש בין האריחים
צילום׃  שי בן אפרים

אני מתכננת ספרייה שתוצב במסדרון פתוח ברוחב 150 ס"מ, והספרייה תהיה בעומק 35 ס"מ. אני מחפשת ספק לסולם שיהיה מוצב באלכסון לספרייה בזמן השימוש. האם יש פטנט המאפשר ליישרו כשהוא לא בשימוש כדי שלא יתקלו בו בזמן שחולפים במסדרון? (נינה)

סולם לספרייה הוא אלמנט עיצובי ושימושי מעולה, וניתן לעצב אותו מסוגי מתכות שונות כגון נירוסטה, ברזל, ואלומיניום או מעץ. לפי סוג החומר הנבחר ניתן לאתר את איש המקצוע המתאים שיכול לשלב גם מנגנון שיאפשר הצבה אנכית של הסולם, כשהוא לא בשימוש. סולם מינימליסטי ממתכת יכול להתאים למיקום הספרייה במעבר המסדרון.

איך למקם את הכיור והברזים בחדר הרחצה ?
סולם קטן יכול להתאים למיקום הספרייה במעבר. עיצוב: קרן בלוך אליאב
ררעיונות לבחירת רהיטים ולשילובם בעיצוב הבית אפשר לקבל גם באתרים כמו Elle Decoration שלו גירסאות בין לאומיות שונות ומגוונות.

כתיבת תגובה

Tell us what you think

האימייל לא יוצג באתר. שדות המייל מסומנים*

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פריז-מקומות מעוצבים במיוחד 2022

 "פריז היא תמיד רעיון טוב" אמרה אודרי הפבורן, אישה מעוררת

המשך קריאה »
פראג - מקומות מעוצבים במיוחד

חורף מעוצב בבירה הצ׳כית פראג לקראת השנה האזרחית החדשה קסומה

המשך קריאה »
שנחאי - מקומות מעוצבים במיוחד

שנחאי הפתעת העיצוב העולמי
ברוכים הבאים לשנחאי, העיר הגדולה בעולם בת למעלה מ – 23 מליון תושבים (בזמן כתיבת שורות אלה, לכו תדעו…)

המשך קריאה »
Let's keep in touch