הרבה אנשים נתקעים בכל מה שקשור לעיצוב חדר הרחצה ויש כאלו שמנסים להימנע מרענון חדר זה כחלק מתוכנית לעיצוב הבית מחדש. אך עיצוב פנים איכותי יכיל בתוכו גם את חדר הרחצה. אך למרות זאת, חדר רחצה גם יכול להוות מכשול כי הוא דורש הכנה מרובה כמו למשל בכל הקשור לשאלןת מפתח כדוגמת – מה עדיף בחדר רחצה קטן: אמבטיה או מקלחון? וגם: איזה שיש יוסיף אלגנטיות למטבח ובאיזה גובה מומלץ להדביק את הטפט בחדר הילדים?

שיפוץ הבית מתחיל מחלוקה נכונה של החלל. התאמת הצבעים, האבזור והדקורציה הנותנים את האווירה, ישתלבו במרחב וישיגו את מטרתם רק אם בבסיסם יהיה תכנון נכון שיאפשר זאת. הפעם, המדור עוסק בתכנון חדר רחצה מינימלי, חדר אחד לשתי אחיות, התאמת גובה טפט בחדר ילדים ובחירת משטחים למטבח.

מה הוא הגודל המינימלי המומלץ לחדר רחצה ביחידת הורים? (גלעד).

ראשית, תכנון חדר רחצה מושפע לא רק מגודלו, אלא תלוי גם במיקום הפתחים שבו (אשר לא תמיד ניתנים לשינוי), במיקום צינור הביוב (4 צול), ובהצבה נכונה של הפונקציות בחדר. חדר רחצה צריך לכלול כיור, אסלה ואמבטיה/מקלחון.

עיצוב חדר רחצה
מקלחון בנישה אינו חוסם את החלל ומותיר חלל פתוח ומרווח בחדר הרחצה
צילום׃  שי בן אפרים

תתפלאו, לחדר רחצה קטן תתאים יותר אמבטיה מאשר מקלחון, בשל היותה נמוכה מאוד (גובה כ-45 ס"מ). בנוסף, ניתן למקמה מתחת לחלון, דבר שאינו נכון במקלחון. באמבטיה ניתן להתקין טוש ידני על מוט מתכוונן, ולעשות בה שימוש כמקלחון. מידות מקלחון מינימלי מאוד הן 75/75 ס"מ, אך קחו בחשבון, שגם קירות זכוכית חוסמות את החלל ונותנות תחושה עמוסה בהרבה מאמבטיה. לעומתו, לאמבטיה די בקיר זכוכית ברוחב 70 ס"מ למניעת התזה, או בווילון דקורטיבי (או שקוף).

אם אתם מעדיפים מקלחון, מיקומו של מקלחון אידאלי הוא בנישה – כדי למזער את הבולטות בחלל הפתוח. כמו כן, חשוב שהאסלה לא תמוקם מול הדלת, אשר לרוב תישאר פתוחה. מול הדלת מומלץ למקם את הכיור ולתלות מראה מעליו.

אם רוצים לעצב חדר רחצה פונקציונלי, כדאי להציב כיור ואסלה בצד אחד ומולם אמבטיה. אורך האמבטיה האידאלי הוא 170 ס"מ והוא מכתיב את אורכו של החדר כולו. לאסלה יש לייחד רוחב של לפחות 85 ס"מ והיתרה (85 ס"מ) תוקצה לארון הכיור. במיקום כזה האסלה מוצנעת ומוסתרת על ידי ארון הכיור. מראה לכל רוחב ארון הכיור ועד לגובה הדלת תגדיל משמעותית את תחושת החלל.

מחפשים עוד רעיונות לעיצוב חדר הרחצה? חפשו אותה באתרים כמו Residences Decoration 

רוחבו של החדר נגזר מרוחב האמבטיה (70 ס"מ) פלוס מעבר נוח (100 ס"מ) ועומק הכיור והאסלה (60 ס"מ) ובסך הכול רוחב 2.3 מ"ר, כך שהמידות המינימליות הן 170/230 בתכנון הנ"ל, כאשר דלת הכניסה היא מול המעבר ונפתחת לכיוון האמבטיה, והחלון או דלת יציאה הם בצדו השני של החדר.

שיש אלגנטי למטבח

המטבח שלי הוא בסגנון מודרני, עשוי פורמייקה בצבע חום-שחור והוא פתוח לסלון. איזה צבע שיש יגרום לו להיראות אלגנטי? שיש שחור או לבן. המטרה היא שיראה כפריט ריהוט/סוג של מזנון.

חוץ מתפקידו הפונקציונאלי כמשטח עבודה נוח ועמיד במטבח, משטח השיש הוא גם אלמנט עיצובי חשוב שנותן את הטון בחלל. בארץ פופולריים מאוד משטחים העשויים מאבן קיסר, הקיימים במגוון גוונים וטקסטורות. חומרים נוספים הם קוריאן (עמיד מאוד וגם הוא מגיע במגוון גדול מאוד של צבעים ומרקמים), משטחי נירוסטה, משטחים עשויים אבן (רלוונטים כאשר הריצוף עשוי מאותה האבן, דורשים תחזוקה שוטפת אך ניתנים לחידוש בליטוש), משטחים שעשויים משיש גרניט (עמידים מאוד, מגיעים בגוונים וטקסטורות סוערות בעיקר, מקובלים מאוד בארצות הברית ופחות בארץ) ומשטחי עץ (בוצ'ר בלוק), שעמידותם פחותה.

ככלל, המשטח יכול להיות בגוון דומה ככל הניתן לצבע הארונות ליצירת מראה הרמוני ושלם, או להיות בגוון שונה ליצירת מראה ניגודי ברמות ניגוד שונות. לטעמי, כאשר מדובר בארונות כהים, אין מקום למשטח בגוון בהיר ממנו לעומת זאת, במקרה הפוך של ארונות בהירים, מומלץ בעיני להתקין משטח כהה עד כהה מאוד.

המראה הנקי והמרשים ביותר יתקבל, לדעתי, בבחירה בגוון קרוב ככל הניתן לגווןהארונות. המרקם הוא עניין של טעם – מראה נקי ישלים את מראה הפורמיקה המבריקה, אך בהחלט ניתן לבחור במשטחים בגוון הארונות עם טקסטורה מעניינת. עובי המשטח רצוי שיהיה דק ככל הניתן לקבלת מראה מינימליסטי ולהקלת העומס שבשמוש בגוונים כהים.

עיצוב חדר רחצה
משטח כהה מעל לארונות בהירים, למראה קונטרסטי ודרמטי. צילום הדמיה
צילום׃  נורית גפן
עיצוב חדר רחצה
ארונות כהים עם משטח בגוון כהה דומה. את המראה שובר אי בהיר כולו. צילום הדמיה
צילום׃  נורית גפן

שתי מתבגרות בחדר אחד

שתי בנותי מתגוררות בחדר נוער עם שתי מיטות וארון בתוך כוך. גודל החדר 12 מ"ר. אשמח לקבל רעיון כיצד לעצב אותו כדי שיראה קליל (זיוה).

אין לי את תכנית החדר המדויקת ואת מיקום הפתחים, אך ככלל, טוב שהארון, שהוא הרהיט הגדול ביותר בחדר, מותקן בתוך נישה. להקלת נוכחותו של הארון כדאי מאוד שצבע דלתותיו יהיה קרוב ככל הניתן לגוון הקיר ולא יעמיס בגוון בולט או כהה כלשהו. לתוספת קישוט, ניתן להוסיף ידיות צבעוניות בסגנון החדר. את המיטות כדאי להציב במקביל, משני צדי החדר וביניהן שולחן ליצירת פרטיות מקסימלית. אם השטח מאפשר, כדאי להציב שידת לילה לצד כל מיטה ומדף בצדה השני (לאורך המיטה ולא בראשה).

אחרי הצבת הרהיטים בחדר, ניתן להתפנות ליצירת האווירה המתאימה. החדר המיועד לשתי אחיות צריך להיות מאוחד בגווני הרקע העיקריים ולתת ייחודיות לכל אחת מהן בבחירת האביזרים והגונים הסמוכים לכל מיטה. כדאי לבחור בגוונים בהירים כרקע (קירות וכסוי המיטות) ולהוסיף אביזרים: כריות נוי, מדפים, גופי תאורה בפלטת גוונים שתיבחר לטעם כל אחת מהבנות. חיפוי פרקט ישלים את המראה, ודווקא פרקט כהה יבליט מיטות וריהוט לבן וישלים את המראה. גם טפט או מדבקות קיר יוסיפו למראה בעלות לא גבוהה.

עיצוב חדר רחצה
חדר נערה אוורירי המושג בכיסוי מיטה, שידה ווילונות לבנים ותוספת צבע בכריות
צילום׃  גיל ירום

טפט בחדר הילדים

ברצוני לקנות טפט פסים תכלת לבן לחדר ילדים ואינני רוצה את הטפט על כל הקיר, אלא בחלקו, עם פס קרניז שיפריד. מה הגובה המומלץ להדבקת הטפט? (יעל).

טפט המודבק על חלק מגובה הקיר, כדאי שיותאם לקירות החדר כולו ולא רק לקיר אחד. גובה הטפט צריך להיות מותאם למתרחש בחדר, ולהתחבר לגובה קיים כלשהו, ועדיין לתת את הרקע המבוקש. בדרך כלל כדאי להיצמד לגובה הקו התחתון של החלונות בחדר (כ-110 ס"מ), שהוא גובה מספיק טוב להיראות מעל המיטה ומעל לשולחן הכתיבה.

כתיבת תגובה

Tell us what you think

האימייל לא יוצג באתר. שדות המייל מסומנים*

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אמסטרדם - מקומות מעוצבים במיוחד 52

העיצוב ההולנדי תופס בשנים האחרונות מקום בולט בזירה העולמית. באמסטרדם,

המשך קריאה »
מיאמי-מקומות מעוצבים במיוחד

מיאמי-עיצוב אדריכלות ואומנות באווירה ססגונית כשהוזמנתי להצטרף לצילומים של סרט

המשך קריאה »
Let's keep in touch