הפעם בפינת השאלות שלנו אנחנו נוגעים בהרחבה בנושא של חיפוי קירות אשר בשנים האחרונות הצליח להתברג לראש הטרנדים של עולם עיצוב הפנים לפנטהאוזים ודירות יוקרה. מדובר על טרנד עתיק יומין שעשה רענון מרתק והפך באחת לסממן היכר של איכות ויוקרה.

אתם שאלתם: כיצד ניתן לשלב בריקים בקיר המטבח, האם כדאי למקם כיור על אי ומה חשוב לסכם מראש עם קבלן השיפוצים?

איך לחפות קיר ליד חלון? האם לצבוע את המעקה או לבחור לו חיפוי מתאים? נושא החיפויים עמד במרכז ההתעניינות של הקוראים השבוע, ואכן, המגוון הוא גדול ובחירתם משפיעה רבות על הכיוון העיצובי של הבית ועל התוצאה הסופית. עוד במדור: שאלה חשובה בעניין עלויות השיפוץ וניפוץ מיתוס התמחור למ"ר, שימושים שונים לאי במטבח ובחירת משטחים למטבח. תבלו

אני צריך חיפוי: איך לבחור אריחים למטבח ?
קיר בריקים אפורים מפרוקים, סמוך למטבח אך אינו חלק ממנו
צילום׃  ישי בן אפרים

הבית שאנחנו בונים (כרגע בשלב השלד) הינו חצי מדו משפחתי. בינינו ובין הבית הצמוד תכננו מעין פטיו בצורת משולש ארוך וצר (כ-7 מטר לאורך הקיר, כשהחלק הרחב של המשולש הינו כ-1.5 מטר). לאורך הפטיו אנחנו מתכננים לפתוח חלונות גדולים שישקיפו על מעלה המדרגות ופינת האוכל.

ברור שלקיר הקרוב לחלונות הגדולים תהיה נוכחות מרשימה בבית וההתלבטות היא באיזה אופן לחפות או להדגיש אותו? באופן כללי הסגנון בבית יהיה כפרי ובהיר: מרצפות בהירות, מטבח עץ בהיר, מעקה למדרגות מפורזל – (אגב, בהיר או כהה?). מה עדיף: חיפוי בבריקס, ויצירת פסי ניתוק לרוחב הקיר ברווחים של כחצי מטר, או פשוט לצבוע את הקיר?

חיפוי קיר חיצוני בבריקס יתן בהחלט אלמנט משמעותי כלפי פנים, ולטעמי, שימוש באבן כהה יצור ניגוד והדגשה של הצמחייה שתיראה מתוך הבית. טיח פגמנטי הוא אפשרות נוספת, פחות דומיננטית ובעלות נמוכה יותר. לגבי המעקה, הייתי בוחנת כאפשרות ראשונה לעשותו בגוון פרופיל החלונות, ותוספת מאחז עץ תתאים לסגנון הכפרי לחמימות ולנוחות האחיזה.

אני צריך חיפוי: איך לבחור אריחים למטבח ?
מעקה ברזל בגוון החלונות בתוספת מאחז עץ
צילום׃  ישי בן אפרים
אני צריך חיפוי: איך לבחור אריחים למטבח ?
קיר מטויח בשלוב כיור ואריחים בצבע קובלט דומיננטי מתוך הבית
צילום׃  ישי בן אפרים

הזמנתי מטבח מודרני בצבע קרם אפרפר מבריק, ורציתי לדעת אם אפשר לשלב בריקים בקיר המטבח, או שמא בריקים שייכים למטבחי עץ בלבד? את השיש עדיין לא הזמנתי, כנראה שאזמין אותו בגוון דומה.

מבחר חיפויי האבן לקירות הוא גדול ומגוון החל מחומרים טבעיים וסינטטים, חדשים ומפרוקים, בגוונים בהירים מאוד ועד בזלת שחורה, דרך כל גווני הבז והאפור. גם דרך הישום (ההנחה על גבי הקיר) שונה. כל פרמטר כזה לוקח את העיצוב לכיוון אחר ולכן ניתן לשלבם בכל סגנון. במטבח מודרני מבריק וחלק, תתאים אבן כהה מלבנית, כאשר האריחים מונחים אחד על גבי השני ולא בדוגמת לבנים. שילוב חומרים מוסיף עניין עיצובי, אך דורש מקצועיות וניסיון לקבלת התוצאה המיטבית.

בחירת גוון המשטח מתחלקת לשתי אפשרויות עיקריות: האחת – משטח בגוון הקרוב ככל הניתן לגוון הארונות למראה הרמוני ושלו. אין צורך בדיוק מושלם, שכן המשטח אופקי, חזיתות הארונות אנכיות ונפילת האור עליהם שונה ומטשטשת את חוסר הזהות. האפשרות השנייה: משטח בגוון ניגודי לארונות המטבח להדגשת הארונות וליצירת מראה דרמטי יותר. הבחירה תלויה בטעמכם ובדרך בה אתם רואים את ביתכם.

אני צריך חיפוי: איך לבחור אריחים למטבח ?
מטבח כפרי בגוון שמנת עם משטח מאבן קיסר בחום כהה ובוצר בלוק כהה באי
צילום׃  ישי בן אפרים

אני מתכננת אי במטבח. מצד שמאל קיר ארונות גבוה עם מקרר ותנור, ממול קיר עם ארונות תחתונים בלבד ומימין דלת הזזה ליציאה למרפסת. רציתי לדעת מה רצוי לשים על האי? כיור או כיריים? האי בגודל 2.25 מטר. אשמח לקבל תשובה שימושית ואסתטית

אי במטבח הוא אחד החלומות הנפוצים של רוכשי המטבחים, אולי כי הוא מסמל התכנסות במטבח ומספק את הכמיהה לתחושה ביתית. כך או כך, מעבר לחלום, צריכים להתאים בין צורך למציאות. מציאות: גודלו של האי. אם האי קטן, הוא יכול לשמש כרהיט אחסון יעיל מאוד, המשמש גם כמשטח הנחה נוסף בחלל המטבח.

צורך: במטבחים בהם אין מספיק מקום ליחידת ארונות נמוכים לכיריים, לכיור ולמשטח מינימלי, ניתן להעביר חלק מהפונקציות הנ"ל לאי (אם קיים). מיקום כיריים באי פותר את בעיית חיפוי הקיר מעל כיריים הממוקמים בארונות הנמוכים או בתנור פרי סטנדינג, אך מצריך חשיבה באשר למיקום כיור לצדן. כיור שיישאר מעל הארונות הנמוכים, יחייב העברת ירקות וכלים רטובים לאי – דבר שיצור לכלוך וטפטוף בלתי נמנעים.

יצירת חצי אי, דהינו אי המחובר בצדו האחד לקיר ב-90 מעלות לארונות הנמוכים, פותר את בעיית הנגישות בין הכיור לכיריים, גם כאשר כל אחד מהם בחזית נפרדת, בשל החיבור הזוויתי בין הצלעות. שיקול נוסף שצריך להילקח בחשבון הוא מיקום כסאות באי, השטח שנותר לכיריים ולמשטח הנחה ואי הנוחות העלולה להיגרם מישיבה מול או לצד סירים מבעבעים.

אני צריך חיפוי: איך לבחור אריחים למטבח ?
חצי אי בשלוב כיריים ושני כסאות ישיבה
צילום׃  גיל ירום

אנו מתחילים תהליך של הרחבת בית (הוספת קומה). ובימים אלו אנו מחפשים קבלן. שאלתנו: מהו טווח המחירים הריאלי למ"ר ועל מה כדאי לשים דגש כאשר מנהלים משא ומתן עם הקבלן (גילת)

אין טווח מחירים אמיתי למ"ר ואיני מאמינה לאלה הנוקבים במחירים כלשהם. את שיפוץ הבית צריך לתכנן בפרוטרוט, לעשות תכניות הריסה, בנייה, העמדת ריהוט, תוכניות חשמל בהתאם, ריצוף וחיפוי חדרי רחצה. תכניות אלה, הספציפיות לשיפוץ בו אתם חפצים, בצירוף כתב כמויות, חייב להיות מועבר למכרז בין כמה קבלנים. רק לאחר שתקבלו את הצעות המחיר שתואמות לצרכים שלכם, תוכלו להעריך כמה יעלה השיפוץ כולו. כי אין עלות מטר לשי]וץ מרתף כעלות מטר לשיפוץ חדר רחצה או כל חדר אחר בבית.

תכנון הוא שם המשחק. הן לקבלת התוצאה הרצויה והן לעמידה בתקציב ובלוח זמנים. קיצורי דרך וחיפוש אחרי כללי אצבע אינם מתאימים לתהליך מורכב של שיפוץ הבית. קבלן הנותן הצעת מחיר, יודע שבהסכמת הלקוח הצעתו הופכת למסמך מחייב. חשוב לפרט בכתב הכמויות ככל הניתן, ולבקש תמחור נוסף למ"ר, במקרה של תוספות או הפחתות במהלך העבודה. עם פירוט ראוי לא תהיו שבויים בידי הקבלן עקב שינויים שייערכו תוך כדי העבודה. כמו כן, יש לפרט אילו חומרים כלולים במחיר אלו יירכשו על חשבון הלקוח ולהוסיף חוזה לפיו מתחייב הקבלן ללוח זמנים, לנקיון בטיחות האתר ולביטוחים מתאימים.

במגזינים כמו Elle Decor ושאר מגזינים ואתרים שמתמחים בעיצוב ובאדריכלות תוכלו למצוא רעיונות והשראה לעיצוב הפנטהאוז.

כתיבת תגובה

Tell us what you think

האימייל לא יוצג באתר. שדות המייל מסומנים*

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אמסטרדם - מקומות מעוצבים במיוחד 52

העיצוב ההולנדי תופס בשנים האחרונות מקום בולט בזירה העולמית. באמסטרדם,

המשך קריאה »
עיצוב פנים

חבל הבאסקים – מפרנק גרי ועד בלנסיאגה חבל הבאסקים משתרע

המשך קריאה »
Let's keep in touch