מה עדיף: אריחים דמויי פרקט או עץ אמיתי, מתי רצוי לפרק את האריחים הקיימים לטובת ריצוף חדש ואלו צבעים מומלץ לשלב בחדר תינוקות?

הרצפה היא הבסיס לבית והרקע לריהוט ולאבזור של החללים. למעשה, יש כאלו שטוענים כי בכל הקשור לעיצוב דירות יוקרה הריצוף וחיפויי הקירות הם מהדברים החשובים ביותר שיש לנו לשחק איתם. החומר ממנו עשוי הריצוףוהגוון שייבחר, הם שיעניקו לחלל תחושה ביתית או אלגנטית, יוקרתית או חמימה. איך נדע מה מתאים לבית שלנו ובאילו אריחים כדאי לבחור? חומרי הריצוף מגוונים, התוצאה המתקבלת שונה וקשת המחירים רחבה מאוד, אך הדבר החשוב ביותר שצריך לקחת בחשבון בעת בחירת החומר הוא האווירה שאתם רוצים שתיווצר בבית שלכם.

לדרוך עליו: איך לבחור ריצוף לבית ?
סלון בפנטהאוז מרוצף אריח גרניט פורצלן יחודי מבריק שאינו מנסה לחקות את מראה העץ
צילום׃  שי בן אפרים

דמוי פרקט: להיות עם, להרגיש בלי

אנחנו מעוניינים לרצף את כל הבית בגרניט פורצלן דמוי פרקט וקיבלנו הצעה לאריח איטלקי שעלותו 85 שקלים למטר. האם, לדעתך, אריח בגודל 61 על 15 ס"מ יתאים גם לסלון שרוחבו 5 מטרים, ושאלה נוספת: ראיתי רצפה כמו שאנחנו רוצים והבחנתי בכך שהרובה (חומר המילוי) רחבה מאוד וקיבלה צבע שחור. האם זה חייב להיות כך, או שזו עבודה שאינה מקצועית?

אריחי גרניט פורצלן דמוי פרקט נועדו לשלב בין מראה העץ לבין הפרקטיות, שכן הם עמידים למים, שילוב שמיועד בעיקר לריצוף חוץ שאינו דורש תחזוקה, לחדרי רחצה, שם לא ניתן לחפות בעץ אמיתי. בסלון למעשה אין כל צורך בעמידות למים, אלא אם כן רצפת הסלון ממשיכה את רצפת המטבח. אריח ברוחב 15 ס"מ אינו אידאלי לחיפוי חלל גדול יחסית, שם כדאי יהיה לחפות בלוחות או באריחים ברוחב 19 ס"מ ומעלה.

הבעיה העיקרית בחיפוי גרניט פורצלן דמוי פרקט נעוץ ברובה. באולמות התצוגה האריחים מוצגים ללא רובה ואכן מראם דומה מאוד לפרקט. במציאות, חובה יהיה לעשות רובה בין האריחים, ובכך "יוסגרו" האריחים ויהיה ברור שלא מדובר ברצפת עץ. כדי למזער את הפגם הזה, נוטים לעשות רובה מינימלית, שקועה בין האריחים, בגוון דומה לגוון האריח ובכך מנסים לחקות את מראה לוחות העץ המודגש בהתקנה עם מרווחים (פאזה). הבעיה היא שרובה שעשויה במישור נמוך מהאריחים צוברת לכלוך ומשחירה עם הזמן.

חיסרון נוסף הוא במגע. רצפת גרניט פורצלן, דומה ככל האפשר למראה עץ, לעולם תיתן תחושה קרירה שאינה דומה בדבר לדריכה על גבי רצפת עץ. אם כבר לעשות שימוש במוצר דמוי עץ, עדיפה בעיני הלימינציה (עלותה יקרה במקצת מהמחיר שנקבתם), שחרף היותה סינטטית, נותנת תחושה קרובה יותר לעץ מהגרניט פורצלן.

בית הוא דבר אמיתי לאנשים אמיתיים וכל נסיון לעשות שימוש במוצרים דמויי הדבר האמיתי יכול אולי להטעות את האורחים, אך לא מביא לתחושה האמיתית המצופה מבית.

לדרוך עליו: איך לבחור ריצוף לבית ?
רצפת פרקט עשויה עץ גושני ברוחב 22 ס"מ בגוון כהה בסלון בית רחב ידיים
צילום׃  שי בן אפרים

לפרק את הריצוף, או להדביק עליו?

יש לי דירה קטנה בת ארבע חדרים, וכל חדר מכיל בדיוק את הריהוט הנחוץ. הבניין נבנה לפני 12 שנה ועכשיו אני רוצה לרצף מחדש. האם כדאי לרצף מעל הריצוף הקיים או לפרק אותו? איזה גודל מרצפות ייתן תחושה של סלון גדול יותר? אם אבחר פרקט, איפה כדאי להשתמש בו, בחדרים או בסלון? כי אינני רוצה פרקט בכל הבית (שירי) 

ריצוף בחומר טבעי, אבן (במיוחד אבן מקומית) וגם פרקט – חייבים להיות מודבקים על גבי ריצוף (זה הקיים, אם המדובר בשפוץ, או בריצוף סוג ב' אם מדובר בבית חדש). גרניט פורצלן מומלץ לרצף ישירות על גבי מצע חול, בגלל היותו חומר שאינו חשוף לספיגת רטיבות כמו זאת המתרחשת בחומרים הטבעיים. כדי לחסוך בעלויות הריסת ריצוף קיים (והבלגן הכרוך בכך), ניתן להניח גרניט פורצלן גם על גבי ריצוף קיים.

לעומת הנוחות בהדבקת כל סוגי הריצוף על גבי ריצוף קיים, יש להיות ערים לסוגיית הפתחים בבית, שיצטרכו להיות מותאמים לגובה הרצפה החדשה, שיעלה בכשני ס"מ. דלתות פנים (כולל ממ"ד) ודלת ההכניסה יצטרכו להיות מקוצרים בהתאם. הדבר אפשרי, הן בדלתות עץ והן בברזל, אך זה ידרוש  אנשי מקצוע נוספים ועלות עבודתם. דלתות יציאה לחצר או למרפסת יצטרכו התאמה אף הן, אם כי כאן הבעיה פחותה, כי הגבהת גובה הפנים רק מטיבה עם הפרשי הגובה עם ריצוף החוץ ומונעת עוד יותר חדירת רטיבות לבית.

ככל שהמרצפות יהיו גדולות יותר, כך יתקבל מראה המשכי יותר, נטול חלוקות, אך יש לזכור כי בהתאם יעלה מחיר האריח ועבודת הריצוף. בגרניט פורצלן מומלץ לבחור בגודל 80/80 ומעלה. באבן ניתן להסתפק באריח בגודל 60/60, שכן אופן היישום ומילוי המרווחים בדבק שיש וליטוש הרצפה – יקנה מראה רציף וידגיש פחות את החלוקות בין האריחים.

במקרה של חיפוי פרקט כדאי לבחור בלוחות ברוחב 19 ס"מ ומעלה. חיפוי הפרקט מתאים מאוד לחדרי השינה ולטעמי, המשכו בסלון יתן תחושת רציפות והרמוניות לבית כולו. אם מבחינת תחזוקה יש חשש לרצפת המטבח, ניתן לעשות פרקט רק בחדרי השינה ולהותיר את החללים הציבורים בחיפוי גרניט פורצלן או אבן.

לדרוך עליו: איך לבחור ריצוף לבית ?
פרקט עץ בחדרי השינה, ברחבה ביניהם ובגשר, בשילוב עם אבן טבעית הממשיכה את גרם המדרגות
צילום׃  גיל ירום

 

מה מתאים לרצפה אפורה?

יש לי בבית חדר קטן שגודלו 2.91 על 2.25 מטר והרצפה שלו בצבע אפור עכבר. אני רוצה להפוך אותו לחדר לתינוקת שאוטוטו תיוולד והרהיטים שיש לי מילדי הקודמים הינם בצבע שמנת עם שילוב עץ טבעי. אני רוצה להשאיר את הרצפה כמו שהיא ואשמח להימנע מצביעת הרהיטים. באיזה צבע עלי לצבוע את הקיר כדי שהריהוט ישתלב עם הרצפה? האם כדאי לכסות בשטיח גדול חמים ונעים את רוב הרצפה? אשמח לשמוע רעיונות והצעות שיתנו לשני הצבעים את הקשר הרצוי, אם זה אפשרי בכלל.

הרצפה האפורה כהה היא רקע מצוין לריהוט הבהיר וכל שנותר הוא להוסיף אביזרים וצבעים המתאימים לחדר תינוקות. הרצפה דורשת ריכוך, הן במגע והן בגוונים. שטיח צבעוני שיכסה חלק מהרצפה יודגש על ידי הריצוף הכהה. על הקירות או על חלקם ניתן להדביק טפט או מדבקת קיר, אותם ניתן יהיה להסיר באותה קלות בו יוסר הצבע הילדותי לאחר שהחדר יחזור לשמש כמשרד. וילונות לבנים בתוספת סרטים ורודים/סגולים או כל גוון שייבחר, יוסיפו למראה הרך והילדותי המתבקש.

לדרוך עליו: איך לבחור ריצוף לבית ?
וילון לבן חצי שקוף בשלוב סרטים תכולים מתאימים בחדר התינוק
צילום׃  גיל ירום
מחפשים השראה כדי שתוכלו לבחור את הריצפה המושלמת? חפשו אותה גם באתרי עיצוב מובילים כדוגמת Dezeen שנחשב לאחד המובילים בעולם.

כתיבת תגובה

Tell us what you think

האימייל לא יוצג באתר. שדות המייל מסומנים*

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שנחאי - מקומות מעוצבים במיוחד

שנחאי הפתעת העיצוב העולמי
ברוכים הבאים לשנחאי, העיר הגדולה בעולם בת למעלה מ – 23 מליון תושבים (בזמן כתיבת שורות אלה, לכו תדעו…)

המשך קריאה »
Let's keep in touch