מקומות מעוצבים במיוחד – פראג

prague-christmas-markets

חורף מעוצב בבירה הצ׳כית

פראג לקראת השנה האזרחית החדשה קסומה כאילו יצאה מהאגדות. כשהחושך יורד (כבר בארבע אחר הצהרים), יוצרים תאורת מבני העיר, ונצנוץ המוני הנורות הזעירות בשווקי חג המולד ובחלונות הראווה סימפוניה מושלמת של יופי, הוד והדר. די ללכת ברחובות ובסמטאות העיר, ולנשום את שלל הסגנונות האדריכליים. קתדרלות בסגנון גותי, מבני צבור רומנסקים, ארמונות מתקופת הבארוק והרנסנס, בתים בסגנון האר נובו ואף מבנים מודרנים קוביסטיים ומבנים יחודיים אחרים.

אדריכלות יחודית, בוודאי על רקע המבנים העתיקים בעיר, בולטת בבנין המרקד, שנוצר בהשראת הרקדנים פרד אסטייר וג'ינג'ר רוג'רס. הבנין תוכנן על ידי האדריכל הצ'כי מילוניץ בשתוף האדיכל פרנק גרי שנחשב לאחד המובילים בסגנון הדה קונסטרוקטיביזם. בקומת הגג שוכנת מסעדה צרפתית הצופה לנהר הוולטאבה, שחרף התיכנון דילגנו עליה, כדי להתמקד באוכל המקומי.

361416-svetik_2560x1600

רק מטעמי התמקדות בנושא העיצוב שלשמו נועד הבלוג, אני חוסכת ממכם את תיאורי האוכל המשובח, בתי הקפה המפוארים עם מיטב גינוני אירופה של פעם (kavarna slavia, cafe imperial) ועוגות מופלאות שאיש כבר לא טורח לאפות כיום, הדוכנים בשווקים עם הקיורטוש שכאן בכלל קרוי טרדלינק, נקניקיות, בירות וסיידר חם, והמסעדות העממיות עם מרק בלחם, הגולש, והשניצל. אבל בלי הצצה קטנה אי אפשר..

IMG_0520
IMG_0545

בפראג, שנחשבת לבירת העצוב של מרכז אירופה, יצוג נרחב של מיטב מותגי העיצוב הנודעים. לחלקם אולמות תצוגה וחלקם מוצגים בחנויות מקומיות כמו DESIGNPROPAGANDA שם ניתן למצוא עיצוב מודרני מבתי העיצוב של Knoll, Artemide, Magis, Alessi ורבים נוספים). ברחבי העיר יצוג ססגוני של רשתות אירופאיות כמו TIGER COPENHAGEN ו PYLONES הצבעוניות. נעים במיוחד היה לפגוש את העיצוב המקומי, האיכותי והמיוחד. למותג הצ'כי המיתולוגי לעפרונות ומכשירי כתיבה KOH-I-NOOR, חנויות שובות לב בעיר, וחנות קטנה ומטריפה ששימחה אותי במיוחד במלון בו התגוררנו.

אי אפשר לדבר על עיצוב צ'כי מבלי להזכיר את ARTEL יצרנית פאר הקריסטל הבוהמי לה שלוש חנויות בעיר, שונות בינהן.  

Manufaktura המקומית אף היא, משלבת עיצוב בעץ עם מוצרי ספא איכותיים, חלקם עשויים מהבירה הצ'כית המפורסמת. לרשת 41 חנויות ברחבי צ'כיה וזאת שנתקלתי בה במקרה בסמטאות העיר העתיקה היתה קסומה ומקור נהדר למתנות.

IMG_0347
עיצוב מודרני בזכוכית הנעשה בטכניקות עתיקות ידניות

במוזאון העיצוב בעיר Museum of Decorative Atrs הממוקם בארמון ששופץ לאחרונה, הוצגה התערוכה Directors Choice בה הוצגו פריטי רהוט, זכוכית, אופנה, תכשיטים, צעצועים וצילומים, פרי יצירתם של אומנים בצ'כיה מאז התקופות הגותית והרנסאנס ועד לתחילת המאה העשרים. המוזיאון שוכן בארמון מרהיב, ששווה ביקור כשלעצמו.

IMG_0486
IMG_0492

ולהשלמת מפת העיצוב המקומית- חנויות המריונטות. המריונטות הן תחום אומנותי משגשג בצ׳כיה, וחנויות רבות מציעות מבחר עצום של בובות על חוט מעולם האגדות המקומי, רובן מכשפות ופיות עשויות עץ או בד.

וכמו באגדות, לפני שיפוג הקסם ושווקי חג המולד יאספו, האורות המנצנצים יכבו, עזבנו את העיר הקסומה שעה לפני תחילתה של השנה החדשה, כשזיקוקים מלווים את ההמראה ונראים במהלך הטיסה בשמי אירופה החוגגת.

ומאז אנחנו חיים באושר עד עצם היום הזה 🙂 

תגיות:

הוסף תגובה